Harjumine harjumatuga

Kui Sa täna hommikul üles ärkasid, siis kuidas Sa oma päeva alustasid? Kas haarasid harjumuspäraselt telefoni järele, et „rongist mitte maha jääda“? Või nagu igal hommikul nii ka täna oli Sinu peas ainus mõte päeva käivitavast kohvitassist ja hommikupudrust? Võib-olla algavad Sinu hommikud tavapäraselt hoopis värskendava dušši või hommikujooksuga?

Terve meie elu on täis harjumusi, millest on üsnagi raske loobuda. Kuid just harjumused on need, mis näitavad ära, kui edukas inimene Sa oled. Kui oled harjunud iga päev mitme tunni jagu sotsiaalmeedias „scrollima“ või poole päevani magama, selle asemel, et hoopis lugeda, õppida, trenni teha või mõni ammu edasi lükatud tööülesanne ära teha, siis on see kaotatud aeg. 

Samamoodi ei vii Sind elus edasi põhjuste otsimine, miks Sa midagi ei saa, ei oska, ei vääri…

Me usume, et enamik meie igapäevastest tegevustest on meie enda otsused, meie valikud, mida me teeme ja kuidas me seda teeme. Tegelikult aga oleme me harjumuslikult käituvad. Me harjume asjadega kiiresti ära ja nii ei langeta me mitte igapäevaselt ohtralt väikeseid otsuseid, vaid meie tegevus on muutunud automaatseks. Me oleme harjumuste ohvrid.

Elus edasiliikumiseks on aga oluline harjuda harjumatuga. Uutmoodi mõtted ja teistmoodi käitumine on ebamugav ning viib mugavustsoonist välja, kuid on äärmiselt vajalik end vahel “unest äratada” ja teha midagi hoopis teisiti kui tavaliselt, sest ainult nii liigume me elus edasi. Paljud inimesed näiteks reisivad sellepärast, et end mugavustsoonist välja viia, panna end proovile ja tunnetada harjumatut. Kuid tagasi kodus olles minnakse ikka tagasi igapäevarutiini ning käitutakse nii nagu harjunud ollakse.

Ka mina olen mitmeid kordi tabanud end ebamugavustundelt, kui seisan silmitsi harjumatuga. Siis olengi teinud otsuse, et see uus ja võõras olukord kasvatab ja arendab mind ning on minu ellu tulnud minu jaoks.

Räägin Sulle ühe enda näite, kuidas selle avastasin. 

Ehk on ka Sinul selline lugu, kus tunned end pidevalt harjumatult, kuid oled sellega harjunud.


Loe minu lugu harjumatuga harjumisest siit:

Talvel ja kevadel 2021 ei omanud ma autot, kuid aeg-ajalt oli vaja autot kasutada. Nii otsustasingi autorendi kasuks. Iga kord sain ma autorendist erineva auto. Alguses oli see väga harjumatu, sest võttis aega, et tunda ennast roolis hästi, harjuda auto mõõtmetega ning käiguvahetusega või automaatkäigukastiga. Kui olin rentimas umbes viiendat autot, oli mul ka kaassõitja. Istusime autosse ning läksime. Kaassõitja imestas, et kohe niimoodi lähedki Sinu jaoks uue autoga, ei vaata enne üle, kus miskit asub. Vastasin talle, et sõidu käigus saan teada. Ise naersin, et olen juba nii paljude erinevate autodega sõitnud, et hakkan selle harjumatusega ära harjuma.

Ja siis sain aru Bob Proctori lausest: “Get comfortable being uncomfortable.” Harju ära harjumatusega. Sellega, et mul oli iga kuu uus auto kasutada, sai uus harjumus. Ma harjusin ära, et on ok, kui on harjumatu.

Ja nüüd ma küsin Sinult uuesti, kuidas algab Sinu päev ning kuidas see võiks alata?
Kas Sina otsustad selle üle, milline Sinu päev tuleb või lased harjumustel teha seda enda eest?

Harjumuslikul käitumisel on suur osa ka minapildil. 3. märtsil toimus tasuta webinar “MINAPILT: Võti parema elu juurde”, kus rääkisin sellest, kuidas minapildi arendamine annab meile uusi andeid ja võimalusi elus läbi löömiseks.

Registreeri osalema siin

 

Pildid / - Oja_logo