Kas Sind on ka ajanud närvi lause: “Tuleb ennast esikohale seada”? Mind on see väga närvi ajanud. Mis mõttes ma sean ennast esikohale, kui mul on lapsed ja kliendid ja kassid… nad ju vajavad mind! Ma olen selle vastuoluga maadelnud vähemalt kolm aastat. Ja ma sain lõpuks vastuse. Minu sees ei ole enam seda vastuolu. Ehk aitab minu avastus ka Sind.
Tihti arvatakse, et enda esikohale seadmine tähendab enesekesksust või teiste tahaplaanile jätmist. Et enda esikohale seadmine on isekas või egoistlik.
Enda esikohale seadmine ei ole egoism.
Minu jaoks on see hoopis mõistmine, et mitte keegi teine ei vastuta minu tunnete, vajaduste ja heaolu eest – see on täielikult minu enda ülesanne. Kui ma loodan, et keegi teine teeb mind õnnelikuks, panen selle vastutuse kellegi teise õlule, ja see ei ole õiglane ei minu ega tema suhtes.
Minu jaoks tähendab enda esikohale seadmine seda, et ma:
- Mõistan ja aktsepteerin oma tundeid. Kui miski tundub raske, ei süüdista ma teisi, vaid küsin endalt: mida ma saan teha, et ennast paremini tunda?
- Rahuldan oma soove ja vajadusi. Kui saan aru, et mul on mingi vajadus, siis pööran sellele tähelepanu, vajadusel palun abi. Siis tunnen end hoituna ja tasakaalus, on mul jõudu ka teisi toetada.
- Võtan vastutuse oma kohustuste eest. Kohustused ei pea olema tüütud – need võivad olla hoopis võimalused. Kui olen valinud saada lapsi, võtta koera või kassi, siis on see minu kohus nende eest ka hoolitseda. Ja hoolitsemine ei tähenda pidevat hala, et kui raske ja keeruline mul on vaid vastutuse võtmist nende kohustuste eest ning näha, et need on hoopis võimalused, mis olen enda ellu loonud.
See taipamine tõi mulle kerguse. Enam ei tähenda "enda eest hoolitsemine" minu jaoks seda, et ma pean oma pere ja lähedased tahaplaanile jätma. Vastupidi – kui mina olen tasakaalus ja hoolitsen enda eest, saavad ka nemad minu toetusest ja armastusest kasu.
Sain aru, kui oluline on mõista, et enda toetamine ja mõistmine käivad käsikäes hoolimise ja teiste toetamisega. Lapsed ja kaaslane on endiselt olulised – ja nendega paremate suhete loomiseks pean endast aru saama.
Kui see kõik Sind kõnetab, siis mõtle järgnevate küsimuste peale: Kas kannad oma elus vastutust ise või loodad, et keegi teine teeb seda Sinu eest? Kuidas saad hoolitseda enda eest nii, et see toob kasu ka Sinu lähedastele? Kas ikka arvad, et Sul on keeruline ja halb ning keegi teine peaks midagi teisiti tegema, et see muutuks?
Kui tahad neid teemasid enda jaoks selgemaks saada ja mõista, kuidas teadlikult oma elu juhtida, kutsun Sind liituma minu mentorlusprogrammiga „Tulemuslik mõtlemine“, mille viimane grupp alustab 20. jaanuaril.
Astu samm teadlikuma elu poole
See on Sinu võimalus õppida, kuidas end toetada, elada endaga kooskõlas ja saavutada seda, mida Sa päriselt soovid – ilma lähedasi eemale tõukamata, vaid hoopis tugevama ühenduse loomisega.
Võta vastu see võimalus, et alustada uut aastat selguse, sihikindluse ja mõistmisega – nii enda kui ka teiste suhtes.
Imelist neljapäeva